Wystarczy jedynie 15 minut dziennie, żeby znacząco zmienić sposób, w jaki młoda osoba myśli, czuje i działa. Ćwiczenia z tego zestawu opierają się na nauce społeczno-emocjonalnej i służą rozwijaniu umiejętności, które młodzi ludzie powinni mieć, żeby rozpoznawać emocje i nimi zarządzać, rozwinąć w sobie troskliwość wobec innych, podejmować odpowiedzialne decyzje oraz radzić sobie z sytuacjami w sposób konstruktywny i etyczny. Warto zapoznać się z następującymi pięcioma ćwiczeniami, ponieważ dzieci, które miały możliwość wykształcenia odpowiednich umiejętności, osiągają wspaniałe rezultaty na polu nauki, tworzą zdrowe relacje i prowadzą wartościowe i szczęśliwe życie..
Nasze ćwiczenia
Legenda
Co daje uważność
Ćwiczenie, które podkreśla kluczową rolą medytacji w codziennym życiu.
Praktyka pięciu oddechów
Jednominutowe ćwiczenie oddechowe, które pozwala świadomie podejść do chwili obecnej, opanować się i reagować mniej intensywnie.
Skan całego ciała
Ćwiczenie uważności, które pomaga dostroić się do własnych fizycznych odczuć w ciele i po prostu zauważyć wewnętrzne doświadczenia.
Dziesięć palców wdzięczności
Kreatywne ćwiczenie, które podkreśla wartość, jaką dla naszego samopoczucia mają wdzięczność i relacje z innymi osobami oraz ze środowiskiem.
Drzewo z prawdziwym obrazem „ja”
Kreatywne ćwiczenie zachęcające uczestników do zastanowienia się nad tym, kim są, skąd pochodzą i dokąd zmierzają.
Umiejętności interpersonalne
Dwanaście zdań na początek rozmowy, które pomagają w skutecznej komunikacji i konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów oraz zachęcają do nawiązywania zdrowych relacji.
Odpowiedzialne podejmowanie decyzji
Dwanaście zdań na początek rozmowy, które pomagają w podejmowaniu konstruktywnych i pełnych szacunku decyzji, z uwzględnieniem dobrostanu własnego i innych.
Samoświadomość
Trzynaście zdań na początek rozmowy, które wzmacniają samoświadomość, zachęcając uczestników do wypowiadania się na temat swoich emocji, uczuć i doświadczeń.
Wdzięczność każdego dnia
Ćwiczenie dające uczestnikom możliwość wypowiedzenia się na temat „darów” obecnych w ich życiu, które w innym przypadku mogłyby pozostać niezauważone.
Nastawienie pełne dobroci
Ćwiczenie, które pokazuje korzystny wpływ życzliwości na dobrostan osoby nią obdarowywanej i obdarowującej.